Lezing: Oude visweer vertelt haar verhaal

Lezing: Oude visweer vertelt haar verhaal

07-10-2026 - 07-10-2026

Lezing: Oude visweer vertelt haar verhaal

Op woensdag 7 oktober is er een lezing van Silke Lange en Frank Wiersema georganiseerd door de Vrienden van Archeon.

Over de lezing:
Nederland, in de prehistorie voor een groot gedeelte een waterland. Niet de beste plaats om te wonen maar het is er goed vertoeven want er is genoeg vis, vogels en wild voor een goede maaltijd. Op het Swifterbantcultuur jachtkampje of het Archeologiehuis Zuid-Holland heb je misschien een visfuik gezien. Hoe worden die nu eigenlijk gebruikt? Silke Lange en Frank Wiersema gaan jullie dit uitleggen. En let wel, dit is Nederland, dit is onze geschiedenis!

Sequence 01.00_02_18_22.Still007.jpg

Silke Lange: Een vierduizend jaar oude visweer vertelt haar verhaal
Tijdens een archeologische opgraving bij Stichtsekant in Almere kwamen de resten van een uitzonderlijk, meer dan vierduizend jaar oud visweer aan het licht. De duizenden houten palen en staken zijn bijzonder goed bewaard gebleven en bieden een unieke blik op het leven in het Laat-Neolithicum. Naar aanleiding van de opgraving is uitgebreid onderzoek gedaan naar het hout en de constructie van het visweer. De resultaten geven nieuwe inzichten in de gebruikte houtsoorten, de manier waarop het hout werd bewerkt en de wijze waarop het visweer is gebouwd en gebruikt. Ook vertellen de vondsten meer over het landschap waarin de visweer ooit functioneerde en over de manier waarop mensen hier het water benutten.

Collage Silke.png

Weervissen: 6.000 jaar oud erfgoed
Archeon heeft de exclusieve primeur van de eerste vertoning van de documentaire "Weervissen: 6.000 jaar oud erfgoed" van Frank Wiersema. Frank heeft een jaar lang de laatste vissers gevolgd die het ambacht van weervissen nog beoefenen; een ambacht wat als immaterieel erfgoed is erkend. Wanneer deze vissers stoppen, komt een einde aan een traditie waarvan de archeologie aantoont dat deze al zeker 6.000 jaar in onze streek bedreven wordt. In deze film komen verschillende specialisten aan het woord, en wordt met reconstructies getoond hoe het landschap dramatisch veranderde in de loop van de prehistorie, hoe het leven er in deze tijd uitzag, en wordt het archeologisch onderzoek onder de loep genomen. Niet alleen wordt het belang van visvangst in het verleden duidelijk, maar ook het belang van ons erfgoed voor de archeologie. Een prikkelende film over archeologie en erfgoed, wat stof geeft tot nadenken.

Bekijk hier de trailer: https://www.youtube.com/watch?v=AZWiFaYKzK4

Collage Hout.png

Over de sprekers:
Silke Lange, archeoloog en houtspecialist, onderzocht de bijzondere houtvondsten.
Frank Wiersema is filmmaker, fotograaf en was als archeotolk actief in de prehistorie bij museumpark Archeon.

poster1.jpg

Praktische informatie:
Datum: 7 oktober 2026
Zaal open 19:30 uur
Aanvang lezing 20:00 uur
Einde rond 22.00 uur

Rond 21:00 uur is er een korte pauze met een drankje tegen vrienden prijzen, graag contant betalen.

 

Gratis kaartjes, bestellen verplicht via:

https://www.vrienden-archeon.nl/agenda

Meer lezen?

  • 07-10-2026
    Lezing: Oude visweer vertelt haar verhaal
  • 10-10-2026
    De Grijze Jager Dag 2026
  • 10-10-2026
    Herfstvakantie vol activiteiten!
  • 11-10-2026
    Zondagsbrunch incl. entree Archeon

Op onze social media staan nog meer gebeurtenissen uit de wereld van de geschiedenis!

Volg ons op social media:

© 2026 Archeon, SERA Business Design