Longlist Archeon Thea Beckmanprijs 2025

Longlist Archeon Thea Beckmanprijs 2025

13-05-2025

Longlist Thea Beckman Prijs 2025

Ieder jaar wordt in Archeon de Thea Beckmanprijs uitgereikt aan het beste historische jeugdboek. De jury kijkt naar historische jeugdromans die én goed geschreven zijn én die de lezer op geloofwaardige wijze meenemen in het verleden. Door het lezen over de geschiedenis leren kinderen en jongeren immers ook iets over de huidige maatschappij. Afwisselend worden boeken voor jonge en voor oudere lezers bekroond.

Naast de volwassen jury is er ook een jeugdjury. Deze reikt De Jonge Beckman uit, de prijs voor het beste historische jeugdboek volgens de lezers zelf. Een panel van twaalf enthousiaste jongeren leest de shortlist en maakt daaruit een eigen keuze voor een winnaar. Emmy Stevens begeleidt deze jury.

De winnaar van de Thea Beckmanprijs ontvangt € 1.500,- en de winnaar van de De Jonge Beckman ontvangt € 1.250,-. 

In 2025 bekroont de jury werk voor jongeren vanaf 12 jaar. Binnen het aanbod van historische boeken verschijnt ieder jaar weer een uiteenlopend palet van nieuwe titels. Na intensief beraad komt de jury tot de volgende keuze voor de longlist (op alfabetische volgorde auteur):

Margaretha van Andel – Het addergebroed van Slot Thetinga

Lemniscaat, 2024

Lida Dijkstra – De Wonderverteller

Luitingh-Sijthoff, 2024

Luc Hanegreefs – De laatste Vikingkrijger

Clavis 2024

Maria van Lieshout – Het lied van de merel

Nijgh & van Ditmar, 2024

Ted van Lieshout – Voor de mooiste: de geschiedenis is van ons

Leopold, 2024

Inez van Loon – Yash

Clavis, 2023

Aline Sax – Wat ons nog rest

Davidfonds/ Infodok, 2023

Anneke Scholtens – Idris, slaaf van Rome

Het Resultaat, 2024

Mathilde Stein – Maria’s Kerstverhaal

Lemniscaat, 2024

Dirk Weber – Welkom thuis, chrononauten

Querido, 2024

Wie mee wil doen aan de jury van de Jonge Beckman kan naar een plek in de jury solliciteren. Vul hiervoor het volgende formulier in: https://forms.gle/edxnrdvn9JxSeEgv5 

Als jurylid lees je alle vijf de boeken van de shortlist en je houdt bij wat je wel en niet aanspreekt in de boeken. Je ontvangt hiervoor een werkboek. In een gezamenlijk overleg na de zomervakantie bepaalt de jury wie de Jonge Beckman Prijs krijgt. De Jonge Beckman jury is natuurlijk aanwezig bij de uitreiking. Als dank voor je inspanningen ontvang je de boeken van de shortlist en een boekenbon, beschikbaar gesteld door de Kinderboekwinkels Nederland.

Shortlist
In juni 2025 maakt de jury de vijf titels van de shortlist bekend. Bij deze vijf titels worden door studenten van de Willem de Kooning Academie korte films gemaakt.  

Uitreiking
Op zaterdag 13 september 2025 wordt zowel de Thea Beckman Prijs 2025 als de Jonge Beckman 2025 in het Archeon uitgereikt. De Schrijvers van de Ronde Tafel zijn dat hele weekend in het Archeon aanwezig.

De jury bestaat uit Hubert Slings (voorzitter), Liselotte Dessauvagie, Rutger van Driel, Inge Mooiman, Monique Veldman en Nataschenka le Clercq.

Longlist Thea Beckmanprijs 2025.jpg

Meer lezen?

  • Juryleden De Jonge Beckmanprijs gezocht!
  • Longlist Archeon Thea Beckmanprijs 2025
  • Blog - Uitstapjes In Nederland: Expeditie Archeon
  • Vernieuwing van het Trechterbekerhuis

Op onze social media staan nog meer gebeurtenissen uit de wereld van de geschiedenis!

Volg ons op social media:

© 2025 Archeon, SERA Business Design